(for english version click here)

Povinná pravidelná změna hesla

S vývojem v oblasti IT přestávají stačit dosavadní pravidla pro vytváření a délku platnosti hesla, která prozatím v síti AMU platila. Poukázal na to i audit bezpečnosti počítačové sítě AMU provedený koncem minulého roku.

Proto vznikla Směrnice kvestora 2/2019 - "Pravidla pro tvorbu, vlastnosti a změny přístupového hesla do počítačové sítě AMU". Ve směrnici je stanoveno, jaké parametry má heslo splňovat a také, že je potřeba ho měnit minimálně jednou za 18 měsíců. Na nutnost změnit si heslo budete upozorněni emailem. Kromě toho budete mít informaci o platnosti svého hesla k dispozici v Intranetu a v KOSu (s červeným zvýrazněním, bude-li se termín jeho vypršení blížit).

Jelikož dříve žádný požadavek na pravidelnou změnu hesla nebyl, existuje mnoho uživatelů s hesly starými řadu let. Proto si je musí všichni změnit nejpozději do 31.5.2019, s výjimkou těch, kteří si heslo změnili po 1.1.2019.

Kterého hesla se to týká

Uživatelé sítě AMU se mohou setkat s několika hesly - hlavním heslem do sítě, které slouží pro přihlášení na počítačích v síti AMU, přihlášení do KOS, Intranetu, emailu atd. Dále může být nastaveno heslo pro WIFI eduroam, někteří uživatelé mohou mít případně další hesla do specifických aplikací. Výčet všech aplikací, které používají hlavní heslo do sítě je uveden na konci článku.

Povinnost změnit si heslo do 31.5.2019 a dále potom každých 18 měsíců se týká prvního zmíněného - tzv. hlavního hesla do sítě.

Jak postupovat

Heslo si změňte běžným způsobem - tedy v Intranetu AMU na adrese https://intranet.amu.cz, kam se přihlásíte pomocí vašeho uživatelského jména a stávajícího hlavního hesla do sítě. V menu Osobní údaje potom vyberte volbu Změna hlavního hesla. Budete dotázáni ještě jednou na vaše stávající heslo a potom vyzváni, abyste dvakrát zadali heslo nové.

Jaké podmínky musí nové heslo splňovat se dočtete na stránce s dialogem pro změnu hesla.

Jak dlouho vaše stávající heslo ještě platí se dozvíte po přihlášení do Intranetu AMU (na úvodní stránce) nebo do KOSu.

Co když narazím na problém

Pokud při změně hesla narazíte na nějaký problém (obzvlášť u uživatelů s velmi starým heslem se to může stát) obraťte se na své fakultní správce, popřípadě Počítačové centrum AMU, tel. 234 244 508.

Rektorát

Počítačové centrum
Malostranské náměstí 12,
Praha 1
+420 234 244 508

DAMU

Jakub Kavan
Karlova 26,
Praha 1
+420 234 244 208

FAMU

Tomáš Šín
Smetanovo nábřeží 2,
Praha 1
+420 234 244 308

HAMU

Zdeněk Krajíček
Malostranské náměstí 13,
Praha 1
+420 234 244 108

Co se stane, když nic neudělám

Pokud si heslo do 31.5.2019 nezměníte, přestane Vám fungovat přihlášení do všech aplikací, kam se hlavním heslem do sítě přihlašujete. V takovém případě budete muset požádat o změnu hesla svého fakultního správce nebo Počítačové centrum. Váš účet v síti AMU bude stále funkční (emaily vám budou přicházet, vstupy na kartu budou fungovat atd.), pouze se nebudete moci přihlašovat. O žádná data nepřijdete.

Seznam aplikací ověřovaných přes hlavní heslo do sítě

Dspace Repositář VŠKP
eduID Aplikace s přihlašováním přes eduID
Filr Synchronizace a sdílení souborů
GISA Pasportizační systém
Helpdesk Sběr požadavků a námětů
iKOS Studijní informační systém pro administrativní pracovníky
Intranet Intranetový portál
Iskam (web) Ubytovací systém
JIRA Řízení projektů
KOS Studijní informační systém
Microsoft 365 Cloudové služby
Microsoft Teams Centrum pro týmovou práci
Moodle E-learning
Office 365 Aplikace Office
Outlook Email
Počítače Přihlášení do počítače v síti AMU
SafeQ Tiskové služby
Tritius Knihovní katalog
Verso Integrovaný informační systém
Web AMU Administrace
Webmailer Sestavy z IFIS